- Školský vzdelávací program
- Školský poriadok pre školský rok 2021/2022
- Predmetová komisia a umelecká rada 2021/2022
- Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2017_2018
- Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2018_2019
- Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2019_2020
- Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2020_2021
Školský vzdelávací program
SPOJENÁ ŠKOLA
ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA
Mierova 134, 059 21 SVIT
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
SPOJENEJ ŠKOLY MIEROVA 134
ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA
SVIT, september 2017
aktualizácia 5. septembra 2022
Názov školského vzdelávacieho programu
„UMENIE AKO ŽIVÝ DÔKAZ KRÁSY“
Názov štátneho vzdelávacieho programu Štátny vzdelávací program ZUŠ
Názov školského vzdelávacieho programu Umenie ako živý dôkaz krásy
Stupeň vzdelania ISCED 1B – Primárne umelecké vzdelanie. ISCED 2B – Nižšie sekundárne umelecké vzdelanie, druhý stupeň a štúdium pre dospelých
Dĺžka štúdia 4 roky – primárne umelecké vzdelania, 4 roky – nižšie sekundárne umelecké vzdelanie, II. stupeň – 4 roky, ŠPD – 4 roky
Forma štúdia denná, štúdium pre dospelých
Vyučovací jazyk slovenský
Druh školy : Spojená škola Mierova 134, organizačná zložka Základná umelecká škola, 059 21 Svit
Dátum schválenia:
Miesto vydania Spojená škola Mierova 134, Svit
Ing. Elena Berezovskijová Mgr. Peter Čapó, DiS. art.
riaditeľka školy zástupca riaditeľky školy
e.berezovskijova@gmail.com zus@ssmierovasvit.sk
https://ssmierovasvit.edupage.org/ https://zussvit.edupage.org/
Zriaďovateľ: Mesto Svit, Hviezdoslavova 268/32, 059 21 Svit
v zastúpení Ing. Dáša Vojsovičová, primátorka mesta
Vo Svite, 4. septembra 2017 Platnosť ŠkVP od 04. septembra 2017
I Všeobecná charakteristika školy, zameranie školy
Spojená škola Mierova 134, 059 21 Svit a jej organizačné zložky Základná škola a Základná umelecká škola vznikla rozhodnutím Ministerstva školstva SR a mestského zastupiteľstva mesta Svit. Spojená škola dostala ako nástupnická organizácia oficiálny súhlas pre svoju činnosť od 1.9.2017. Základná umelecká škola tvorí integrálnu súčasť spojenej školy.
Vyučovacím jazykom je podľa §12 zákona o výchove a vzdelávaní štátny jazyk – slovenský.
- Dosiahnutý stupeň vzdelania, veľkosť školy a výchovno – vzdelávací proces, dĺžka štúdia.
Základná umelecká škola využíva spoločné priestory a učebne so základnou školou. Má však k dispozícii všetko potrebné materiálno technické zabezpečenie určené Štátnym vzdelávacím programom. Škola má 15 plne vybavných učební a ďalšie učebne výtvarného odboru ako modelovňa, dielňa, učebňa s IKT technológiami. V škole pracuje 14 kvalifikovaných pedagogických zamestnancov a vyučujú rôzne študijné zamerania.
Škola poskytuje vzdelávanie v troch odboroch: hudobnom, výtvarnom, tanečnom a literárno-dramatickom odbore v rôznych študijných zameraniach.
Žiaci študujú v prípravnom štúdiu, ktoré je určené na intenzívne diagnostikovanie umeleckých schopností dieťaťa a jeho následné zaradenie do príslušného umeleckého odboru. Základné štúdium sa člení na prvý stupeň, ktorý nadväzuje na prípravné štúdium a na druhý stupeň, ktorý nadväzuje na prvý stupeň základného štúdia. Je určené pre žiakov, ktorí preukázali požadovanú úroveň umeleckých schopností, zručností a návykov umožňujúcich ich ďalší úspešný rozvoj v príslušnom umeleckom odbore.
Prvý stupeň základného štúdia sa člení na prvú časť, ktorá má najviac štyri ročníky a na druhú časť, ktorá má najviac päť ročníkov. Úspešným absolvovaním posledného ročníka prvej časti prvého stupňa základného štúdia získava žiak primárne umelecké vzdelanie. Úspešným absolvovaním posledného ročníka druhej časti prvého stupňa základného štúdia získa žiak nižšie sekundárne umelecké vzdelanie.
Žiaci môžu taktiež študovať v rozšírenom štúdiu, pričom návrh na zaradenie do rozšíreného štúdia predkladá triedny učiteľ riaditeľovi školy do 31. marca školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom má byť žiak zaradený do rozšíreného štúdia.
V škole taktiež umožňujeme štúdium pre dospelých vo všetkých umeleckých odboroch.
V umeleckej škole pracujú aj poradné a iniciatívne orgány riaditeľa školy – pedagogická rada, umelecká rada a predmetové komisie.
V tomto školskom roku nemá Spojená škola Mierova zriadené žiadne elokované pracoviská.
- Charakteristika žiakov
Školu navštevujú žiaci hlavne zo ZŠ Mierová 134, Svit ako aj okolitých základných, materských škôl v meste Svit a okolitých obciach Lučivná, Batizovce. V škole máme mnoho nadaných aj výrazne talentovaných žiakov, o čom svedčia dlhodobé vynikajúce výsledky školy. Zúčastnili sa mnohých významných súťaží a pod vedením svojich kvalifikovaných pedagógov aj s výbornými výsledkami. Mnohí terajší ako aj bývalí absolventi ZUŠ študujú na Konzervatóriách a vysokých školách naväzujúcich na štúdium na našej škole.
- Povinné personálne zabezpečenie
Vynikajúce výsledky škola dosahuje hlavne vďaka vysokej odbornosti a pedagogickej spôsobilosti pedagogického zboru.
Vyučovať v Základnej umeleckej škole v konkrétnom umeleckom odbore môže pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti, ktoré sú upravené v zákone č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, vo vyhláške č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov v znení neskorších predpisov.
V ZUŠ pracuje 1 riaditeľ, 1 zástupca riaditeľa, samostatný pedagogický zamestnanec, 14 kvalifikovaných pedagogických.
Ing. Elena Berezovskijová, riaditeľka školy
V hudobnom odbore:
Mgr. Peter Čapó, DiS. art. – zástupca riaditeľky, vyučuje hru na organe, klavíri a spev
Mgr. Andrea Marchynová, DiS. art. – vyučuje spev, MD
Jana Kočanová - vyučuje spev
Edita Rydlová – vyučuje hru na klavíri a štvorručnú hru na klavíri
Matej Kovalčík, DiS. art. – vyučuje hru na gitare, klarinete a zobcovej flaute
Bc. Alena Kusnyér Šišková. – vyučuje hru na klavíri a hudobnú náuku
Mgr. Jozef Štrbka – vyučuje hru na akordeóne, keyboarde a klavíri
Mgr. Elena Haviarová, DiS. art. – vyučuje hru na klavíri
Jozef Čuban, DiS. art. – vyučuje hru na gitare
Lukáš Rác – vyučuje hru na husliach
Lýdia Husárová, DiS. art. – vyučuje hru na klavíri
Mgr. Pavol Hučko - vyučuje hru na gitare
Jana Kočanová – sólový spev, povinný klavír
Vo výtvarnom odbore:
Mgr. Magdaléna Pemčáková
V tanečnom odbore:
Lívia Baselidesová, DiS. art.V literárno-dramatickom odbore:
Mgr. Erika Džurňak JašováEkonomický úsek, práce a mzdy, personalistika:
RNDr. Zuzana Pomorská
Ing. Denisa Zajacová
V škole pracujú tri predmetové komisie a umelecká rada školy v tomto zložení:
Umelecká rada v školskom roku 2022/2023
UMELECKÁ RADA SPOJENEJ ŠKOLY - ZUŠ
je poradným a iniciatívnym orgánom v otázkach umeleckého vzdelávania žiakov, zabezpečuje vhodný výber skladieb a dramaturgiu umeleckých programov a koncertov, zároveň zabezpečuje výber žiakov na umelecké súťaže
Predseda umeleckej rady
Mgr. Erika Džurňak Jašová
členovia:
Mgr. Peter Čapó, DiS. art., ZRŠ
Mgr. art. Jozef Čuban, DiS. art.
Matej Kovalčík, DiS. art.
Edita Rydlová
Mgr. Jozef Štrbka
Mgr. Magdaléna Pemčáková, VO
Lívia Baselidesová, DiS. art., TO
Vo Svite, 5. septembra 2022
V Spojenej škole, Základnej umeleckej škole Mierová Svit vyučuje kvalifikovaný pedagogický zbor, a pedagógovia školy si priebežne zvyšujú svoju odbornosť vysokoškolským, ďalším vzdelávaním a doplňujúcim štúdiom (kurzy, semináre, prednášky, kontinuálne vzdelávania, kreditové vzdelávania, atestačné vzdelávanie). Mnohí z pedagogických zamestnancov si rozširujú svoju kvalifikáciu formou ďalšieho kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov zameraného na zvyšovanie odbornej spôsobilosti v ich aprobáciách a absolvovaním atestačných skúšok.
O kvalite pedagogického zboru svedčí aj úspešnosť zaraďovania absolventov školy v profesionálnych telesách ako aj v ďalšom vzdelávaní. Počas vyše 60. ročnej histórie škola vychovala mnohých už dnes vzdelaných umelcov patriacich k nevyhnutnej súčasti profesionálneho umenia.
- Organizácia prijímacích skúšok
Prijímacie talentové skúšky na školu organizujeme formou komisionálnej skúšky v termíne po výchovných koncertoch v materských a základných školách v prvých dvoch týždňoch v mesiaci júni. Presný dátum je stanovený v pláne práce školy na adekvátny školský rok a taktiež vyvesený na webovej stránke školy a avizovaný na základných a materských školách a vo vývesnej skrinke školy.
Prihlášku na štúdium v umeleckej škole vypisuje zákonný zástupca žiaka a podáva sa na tlačive schválenom Ministerstvom školstva. Podmienkou prijatia na štúdium je splnenie požadovaných predpokladov v prípravnom štúdiu alebo úspešné vykonanie prijímacej skúšky vo zvolenom umeleckom odbore v základnom štúdiu alebo v štúdiu pre dospelých. Prijímacie skúšky sa konajú spravidla od 1. apríla do 15. júna príslušného školského roka a termín a miesto konania prijímacej skúšky vyhlasuje riaditeľ školy najmenej jeden mesiac vopred a zároveň oznámi umelecké odbory a študijné zamerania, do ktorých sa môžu uchádzači prijať. Na posúdenie študijných predpokladov uchádzača o prijatie na štúdium zriaďuje riaditeľ školy trojčlennú prijímaciu komisiu a vymenúva jej členov pre každý umelecký odbor a študijné zameranie.
- Dlhodobé projekty
- Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Škola veľmi dobre spolupracuje s Rodičovským spoločenstvom pri ZUŠ. Svoje zámery môžeme uskutočňovať vďaka podpore rodičovského spoločenstva, ktorého členovia sa venujú otázkam morálnej, materiálnej i organizačnej pomoci škole. Z finančných prostriedkov RS škola nakupuje nové hudobné nástroje, notový materiál, vybavenie archívu, učebné pomôcky, vysiela žiakov a pedagógov na súťaže a prehliadky, uhrádza prenájom sály na verejné koncerty, údržbu hudobných nástrojov.
RR ZUŠ zasadá 3 - 4x ročne, podľa potreby, zasadnutie veľkej Rady RS zvolávame 1x do roka. Výborná je tiež spolupráca vedenia školy s Radou RS vo všetkých oblastiach našej práce. Rada školy zasadá podľa svojho plánu a je informovaná o priebežných výsledkoch školy.
- Povinné priestorové a materiálno-technické vybavenie školy a podmienky
Povinnosťou umeleckých škôl je dodržať a splniť požiadavky na povinné materiálno-technické a priestorové zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu pre jednotlivé odbory umeleckého vzdelávania v základnom umeleckom vzdelávaní, ktoré boli schválené ministerstvom školstva, ktoré tvoria samostatnú prílohu Štátneho vzdelávacieho programu pre základné umelecké školy.
Škola sídli vo vlastných priestoroch na ulici Mierovej 134 vo Svite v jednotlivých pavilónoch. Každý vyučujúci má svoju vlastnú učebňu vybavenú podľa charakteru študijného zamerania, ktoré sa vyučuje. Celkom škola disponuje 11 učebňami. Okrem učební slúžiacich na vyučovanie v hudobnom odbore sú taktiež učebne pre tanečný odbor v pavilóne „D“ kde je zriadená samostatná miestnosť pre potreby tanečného odboru a vybavená v súlade s ŠVP vydaným Ministerstvom školstva SR - materiálno technického vybavenia – zrkadlá, tanečné madlá, tanečná podlaha, klavír, karimatky, audiovizuálna technika, premietačka, notebook pripojený na internet. Miestnosti pre vyučovanie výtvarného odboru – samostatná miestnosť – výtvarný ateliér, samostatná miestnosť – pracovisko vybavené počítačmi, samostatná miestnosť – dielňa, samostatná miestnosť – modelovňa (hrnčiarsky kruh, vypaľovacia pec), samostatné priestory odbornej knižnice a skladový priestor, literárno - dramatický odbor má svoju samostatnú učebňu s predpísaným vybavením.
Pre učiteľov je určená zborovňa, ktorá je vybavená počítačom s prístupom na internet a tlačiareň, jedna kancelária pre zástupcu riaditeľa, spoločné administratívne kancelárie, sklad a archív.
Všetky učebne sú vhodné na vyučovanie príslušných predmetov a sú aj plne využívané. Hudobné nástroje a notový materiál, ako aj učebné pomôcky a vybavenie kabinetov sa priebežne. Drobné opravy zabezpečujeme z rozpočtu školy. V škole využívajú počítače a internet aj žiaci v počítačovej triede pri výuke teoretických predmetov.
- Škola ako životný priestor
Za účelom vytvorenia vhodnej estetickej klímy kladieme dôraz na upravené a estetické prostredie učební, a spoločných priestorov. Aktuálne informácie o aktivitách školy sprostredkúvame na informačných tabuliach a nástenkách. Chodby a vstupné priestory skultúrňujeme fotografickými panelmi z akcií školy a absolventskými tablami, dbáme na kvetinovú výzdobu školských priestorov.
Najväčší dôraz kladieme na vytváranie pozitívnej sociálno-emočnej klímy, vzájomnej komunikácie medzi žiakmi prostredníctvom komornej, súborovej a orchestrálnej hry, medzi žiakmi a pedagógmi, a medzi pedagógmi navzájom.
9. Podmienky na zaistenie BOZP pri výchove a vzdelávaní
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní ZUŠ je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním prihliadame:
- na základné fyziologické potreby žiakov,
- vytvárame podmienky na zdravý vývin detí a žiakov a na predchádzanie sociálnopatologickým javom,
- zaisťujeme v potrebnom rozsahu bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov,
- poskytujeme nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov vrátane oboznámenia sa so školským poriadkom a vnútorným poriadkom školy,
- vedieme evidenciu školských úrazov žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školu, pri vzniku školského úrazu vyhotovujeme záznam o školskom úraze.
Podľa § 153 školského zákona riaditeľka Spojenej školy Mierova 134, Svit organizačnej zložky Základnej umeleckej školy vydáva po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade školský poriadok a upravuje v ňom najmä podrobnosti o:
a) výkone práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
b) prevádzke a vnútornom režime školy,
c) podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
d) podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola spravuje.
Školský poriadok je zverejnený na webovej stránke školy a verejne prístupnom mieste. Žiaci a pedagógovia boli preukázateľne oboznámení so školským poriadkom čo potvrdili svojim podpisom
Spojená škola Mierova 134 Svit vo veľkej miere dbá na bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky vo všetkých priestoroch školy. Samozrejmosťou je každoročné poučenie všetkých žiakov a zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ochrany pred požiarmi a poučenie pedagógov o dodržiavaní BOZP pri vyučovaní, ale aj pri akciách školy, účastiach so žiakmi na súťažiach a festivaloch, sústredeniach a pri nácviku v dňoch mimo vyučovacieho času.
Taktiež organizujeme pravidelné školenia zamestnancov školy bezpečnostným technikom o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru, pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia a pravidelné odstraňovanie nedostatkov podľa výsledkov revízií.
- Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov školy
V súlade so zákonom č. 317/2009 Z.z. o pedagogických zamestnancoch § 5 budeme pre pedagogických zamestnancov vytvárať podmienky pre kontinuálne vzdelávanie a pre rozširovanie a dopĺňanie profesijných kompetencií na výkon odbornej pedagogickej činnosti. Na kontinuálne vzdelávanie sa budú prihlasovať pedagogickí zamestnanci prostredníctvom akreditovaných vzdelávacích programov a po ich ukončení, získaní potrebného počtu kreditov bude pedagóg zaradený do príslušného karierového stupňa.
II Charakteristika školského vzdelávacieho programu
- Pedagogický princíp školy (vlastné ciele výchovy a vzdelávania)
Školský vzdelávací program Spojenej školy Mierova – Základnej umeleckej školy umožňuje ďalšie rozvíjanie tradičných bohatých aktivít života školy, ako aj úspešnú jej prezentáciu.
Našou snahou je vytvárať pozitívnu sociálno-emočnú klímu vo výchovno-vzdelávacom procese prostredníctvom zážitkových, tvorivých a inovačných metód a foriem vzdelávania, pri ktorých žiaci nebudú mať strach, trému a nebudú sa nudiť.
Vhodnou motiváciou a výchovou umením budeme rozvíjať všestranne rozvinutých jedincov, ktorých kontakt s umením bude nielen vzdelávať, ale aj kladne formovať ich osobnosť a sociálne kompetencie. Umožníme tak žiakom zažiť úspech, podporíme rozvoj ich osobnosti, budeme ich viesť k všestrannej, účinnej a otvorenej komunikácii.
V súlade s individuálnymi dispozíciami a vekovými zvláštnosťami žiakov budeme hľadať a rozvíjať tvorivý potenciál každého z nich, ako aj efektívne rozvíjať umelecké
schopnosti, zručnosti, návyky a interpretačné majstrovstvo.
Zároveň budeme rozvíjať u žiakov schopnosť spolupracovať a rešpektovať prácu a úspechy vlastné i druhých spolužiakov.
Naším cieľom je človek s kladným celoživotným vzťahom k umeniu, ktorý má radosť z poznávania sveta prostredníctvom umenia a je schopný sa aktívne, tvorivo a samostatne prejaviť.
Ak má byť naša škola miestom aktívneho a radostného poznávania, tak chceme náš školský vzdelávací program realizovať v bezpečnom, príjemnom a estetickom prostredí V atmosfére, ktorá plne rešpektuje individualitu každého žiaka, podporuje sebaúctu i vzájomnú úctu, dôveru, partnerstvo učiteľov a rodičov, vzťah učiteľov a žiakov založený na vzájomnom rešpekte, dôvere a otvorenej komunikácii.
Cieľom Základnej umeleckej školy ja poskytovať a organizovať výchovno vzdelávací proces, organizovať štúdium, prijímanie žiakov na štúdium, priebeh ukončovania štúdia, hodnotiť a klasifikovať žiakov, komisionálnych skúšok hudobného, výtvarného a tanečného odboru a zúčasťňovať sa verejných koncertov, vystúpení, vernisáží ako aj umeleckých súťaží.
Hlavným cieľom a vlastným zameraním školy ZUŠ bolo vytvoriť podmienky pre záujmové umelecké vzdelávanie talentovaných žiakov v hudobnom, výtvarnom a tanečnom odbore. Je to vlastne výchova umením formovaním osobnosti, k umeniu rozvoj schopnosti tvoriť a prijímať umenie a pre umenie príprava na profesionálnu umeleckú činnosť. Naša umelecká škola vyvážene venuje pozornosť nielen poznávacím (kognitívnym) a intelektuálnym aspektom vzdelávania, ale rovnocenne aj sociálnemu a emocionálnemu rozvoju žiakov. Kladie dôraz na činnostne orientované vyučovanie. Čím viac skúseností žiak získa vlastnou poznávacou činnosťou, tým sú jeho predstavy o svete prepracovanejšie, viac zvnútornené a získané poznatky vie lepšie využívať v živote. Pre umelecké vzdelávanie v jednotlivých študijných zameraniach všetkých odborov sú stanovené špecifické, kognitívne a afektívne ciele štúdia v rozpracovaných vzdelávacích a výkonových štandardoch školy tvoriace prílohu tejto úvodnej časti Školského vzdelávacieho programu.
VLASTNÉ CIELE VÝCHOVY A VZDELÁVANIA:
VŠEOBECNÝ CIEĽ: Získavať a osvojovať základné princípy vo zvolenom študijnom zameraní a odbore ZUŠ, rozvíjať osobitosť prejavov žiaka a kreatívne myslenie, rozvíjať emočnú inteligenciu, pestovať zmysel pre dobro a krásu chrániť ho pred vyumelkovaným povrchným spôsobom interpretácie umenia, vypestovať vôľu, trpezlivosť, disciplínu a nadšenie pre zvolené študijné zameranie a odbor, podnecovať k záujmu o hudbu, rozvíjať schopnosť samostatného štúdia, pestovať a presadzovať mravné zásady v duchu evanjelia a výchovy ku krásnu, rozvíjať svoj vzťah.
ŠPECIFICKÉ, KONKRÉTNE CIELE:
Kognitívne ciele - poznávacie
- osvojiť si poznatky, teda nadobudnúť vedomosti a zručnosti vo zvolenom odbore a študijnom zameraní, ale aj rozvinúť intelektové zručnosti a spôsobilosti, poznávacie schopnosti (vnímanie, zapamätanie a myslenie),
- upevňovať vedomosť žiaka – čo a na akej úrovni sa od neho očakáva,
- zoznámiť žiaka so zvoleným odborom a študijným zameraním a jeho prostredníctvom rozvíjať umelecké vedomosti, nadväzovať na rozvoj hudobnej tvorivosti, výrazových prostriedkov a tvorivo s nimi pracovať a využívať ich,
- prispievať k ďalšiemu rozvoju osobnosti žiakov, rozvíjať umelecké schopnosti a zručnosti v komplexných činnostiach,
- rozvíjať základy kritického myslenia, umeleckého a estetického vedomia v sústave a v medzipredmetových vzťahoch,
- získať potrebné teoretické vedomosti vo zvolenom odbore a študijnom zameraní,
- získať potrebné psychomotorické procesy vo zvolenom študijnom odbore a zameraní,
Afektívne (citové) procesy:
- utvoriť postoje, presvedčenia, vytvoriť hodnotovú orientáciu žiaka, citovú sféru, sociálno komunikatívne zručnosti a schopnosti na ich dosahovanie je hlavným cieľom a zámerom výchovy,
- vedieť aplikovať a používať didaktické zásady správneho cvičenia a práce s umeleckým dielom,
- mať poznatky o potrebe koncentrácie, motivácie, predstavy interpretačného cieľa, sebakontrole, sebaovládaní, vytrvalosti, tréme (jej jednotlivých druhoch a práca na negatívnych dôsledkoch trémy a rozvíjanie pozitívnej (motivačnej) trémy),
- dať priestor žiakovi na vyjadrenie svojich myšlienok, skúseností a pod., najmä tam, kde možno očakávať polemiku,
- poskytnúť potrebné rady pre dosiahnutie pozitívneho výsledku pri interpretácii skladieb
2. Zameranie školy a stupeň vzdelania
Spojená škola Mierova 134, Svit, organizačná zložka Základná umelecká škola poskytuje v súlade vyhláškou MŠ SR č. 324/2008 o základnej umeleckej škole a Rámcových učebných plánov a Štátneho vzdelávacieho programu ZUŠ schválené Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 20. januára 2016 pod číslom 2016-8597/1575:1-10A0 pre základné umelecké školy s účinnosťou od 20. januára 2016. základné umelecké vzdelanie v hudobnom, výtvarnom a tanečnom odbore pre deti, mládež a dospelých: prípravné štúdium, primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie, vzdelávanie v druhom stupni a štúdium pre dospelých.
Škola poskytuje zároveň vzdelávanie v týchto študijných zameraniach – hra na klavíri, hra na keyboarde, sólový spev, hra na husliach, hra na zobcových flautách, hra na klarinete, hra na gitare, hra na akordeóne s povinnými predmetmi hudobná náuka, hra na harmonickom nástroji a obligátne nástroje. Vo výtvarnom odbore žiaci a študenti študujú v predmetoch kresba, maľba, grafika, modelovanie, fotografia, dizajn, elektronické médiá, priestorové vytváranie, akčné vytváranie, video a animácia, pričom proporcionalitu jednotlivých disciplín a činností volí učiteľ na základe podmienok školy a profilácie žiakov. V tanečnom odbore je to štúdium v študijnom zameraní hudobno – pohybová výchova, tanečná príprava, klasický tanec, ľudový tanec, kreatívny tanec, tanečná prax, džezový tanec a voliteľné vyučovacie predmety, v literárno-dramatickom odbore: prípravná dramatická výchova, dramatická príprava, dramatika a slovesnosť, pohyb, prednes, práca v súbore.
Základnou filozofiou školy, jej zamestnancov a žiakov je otvorená a vzájomná spolupráca učiteľov, žiakov a rodičov, ktorí sú si navzájom rovnocennými partnermi a spolu tvoria základnú bunku školy. Osobitný dôraz kladieme improvizáciu, experimentovanie, uplatnenie fantázie žiaka a predstavivosti, podporujeme vlastné žiakove riešenia na úrovni obsahu a formy s cieľom rozvíjať tvorivosť a estetické cítenie vo zvolenom odbore a študijnom zameraní a v neposlednom rade na spoločnú súborovú a komornú, príp. orchestrálnu hru.
Edukačný proces charakterizuje pozitívna atmosféra a klíma založená na dôvere, porozumení, empatii, rovnocennej komunikácii pedagóga a žiakov a podnecovaní k čo najlepším interpretačným a umeleckým výkonom. Tvorivý potenciál nadaných i talentovaných žiakov rozvíjame individuálnym prístupom k nim, dôslednou prípravou na súťaže, festivaly, prehliadky, tvorivé dielne a koncerty.
A práve množstvom vystúpení podporujeme zdravé sebavedomie žiakov. Dbáme na to, aby verejná prezentácia nebola zároveň stresujúcim faktorom.
Stanovené ciele rešpektujú individuálne vekové a vývojové zvláštnosti žiakov, aj ich individuálnu úroveň rozvinutých umeleckých schopností, zručností a návykov. Do výchovno-vzdelávacieho procesu implementujeme i prvky moderných vyučovacích metód a foriem práce.
Vyučovanie je jednosmenné a vyučuje sa v poobedňajších hodinách. Rozvrh vyučujúcich v ZUŠ naväzuje na ukončenie vyučovania v základnej škole avšak vzájomne sa neovplyvňuje. V umeleckej škole sa od školského roka 2017/2018 vyučujú v hudobnom odbore tieto študijné zamerania: hra na organe, hra na keyboarde, hra na klavíri, sólový spev, hra na husliach, hra na klarinete, hra na zobcovej flaute, hra na gitare, hra na akordeóne, vo výtvarnom odbore: kresba, maľba, grafika, dekoratívne činnosti, priestorové vytvárania, modelovanie, vypaľovanie hotových výrobkov a v tanečnom odbore: tanečná príprava, tanečná prax, moderný tanec, ľudový tanec, klasický tanec, jazzový tanec, tanečná prax. Od školského roka 2018/2019 sme otvorili taktiež literárno-dramatický odbor.
Výchovno – vzdelávací proces prebieha v súlade s vypracovaným Štátnym a školským vzdelávacím programom a v súlade s platnými právnymi predpismi Ministerstva školstva najmä vyhláškou MŠ SR č. 324/2008 Z.z. o základnej umeleckej škole. Štúdium je v škole rozdelené a to vo všetkých odboroch na prípravné štúdium, ktoré je určené na intenzívne diagnostikovanie umeleckých schopností dieťaťa a jeho následné zaradenie do príslušného umeleckého odboru. Základné štúdium sa člení na prvý stupeň, ktorý naväzuje na prípravné štúdium a na druhý stupeň, ktorý nadväzuje na prvý stupeň základného štúdia. Je určené pre žiakov, ktoré preukázali požadovanú úroveň umeleckých schopností, zručností a návykov umožňujúcich ich ďalší úspešný rozvoj v príslušnom umeleckom odbore. Prvý stupeň sa člení na primárne umelecké vzdelanie (prvá časť - 4 ročníky), nižšie sekundárne vzdelávanie (druhú časť – má najviac 5 ročníkov), druhý stupeň (podľa študijného zamerania) a štúdium pre dospelých. Všetky typy umeleckého vzdelávania sa ukončujú komisionálnou skúškou pred odbornou komisiou.
Stupeň vzdelania
ISCED 1B, ISCED 2B
- Profil absolventa
Absolvent primárneho umeleckého vzdelania ZUŠ by si mal osvojiť základnú umeleckú gramotnosť a odbornú terminológiu. Mal by získať uvedomelosť a samostatnosť pri nácviku skladieb, pri ich rozbore i vo vlastnej hudobnej interpretácii. Mal by byť schopný zaradiť sa do komorných i väčších inštrumentálnych telies. Prostredníctvom osvojených poznatkov z hudobnej náuky a dejín umenie by sa mal dokázať orientovať v jednotlivých štýlových obdobiach
Mal by byť pozorným percipientom umenia, ktorému sa umenie stane celoživotnou potrebou a hlbším prostriedkom k poznávaniu a chápaniu skutočnosti.
Vďaka možnosti pracovať sústavne na štúdiu jednotlivých skladieb a verejného vystupovania pri ich interpretácii získať pre život neoceniteľnú schopnosť sústredenia a zdravého sebavedomia, ktorá je devízou pre celý budúci život.
Mal by vedieť dobre komunikovať, využívať získané poznatky v záujme vlastného rozvoja a získať základy pre rozvíjanie kľúčových spôsobilostí.
Absolvent prvej časti I. stupňa základného štúdia - primárneho umeleckého vzdelávania (ISCED 1 B):
- žiak získal základy odborného jazyka a komunikácie v umeleckej oblasti,
- rozlišuje charakter skladieb a umeleckých diel podľa obsahu, nálady a tempa a štýlového obdobia,
- dokáže dbať na farebnosť tónu a dynamickej škály pri hre skladieb,
- rozpoznáva hudobnú formu skladby, jej štruktúru, jednotlivé časti,
- zvládne interpretáciu skladieb podľa obsahového štandardu,
- dokáže vyjadrovať sa na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých vyjadrovacích prostriedkov študijného zamerania, v ktorom si rozvinul schopnosť tvoriť a prijímať umenie na danej úrovni stupňa ukončeného vzdelania,
- úroveň rozvinutosti kľúčových kompetencií, ktoré absolvent dosiahol na konci prvej časti primárneho umeleckého vzdelávania I. stupňa základného štúdia nie je ukončená, vytvára len základ pre následné stupne vzdelávania.
Absolvent druhej časti I. stupňa základného štúdia - nižšieho sekundárneho umeleckého vzdelávania (ISCED 2 B):
- žiak má osvojené základy umeleckej výchovy a vzdelávania v danom študijnom zameraní,
- interpretuje zložitejšie polyfónne skladby, interpretuje skladby rôznych období, štýlov a žánrov,
- systematizuje komplexné vedomosti z hudobnej teórie, dejín hudby a ich praktické využitie v hre na hudobných nástrojoch,
- venuje pozornosť rozvoju kultivovaného hudobno-interpretačného prejavu,
- venuje pozornosť rozvoju sluchovo-hudobnej predstavivosti a metro - rytmického cítenia,
- získal základy pre osvojenie účinných techník celoživotného učenia sa a pre rozvoj nadobudnutých spôsobilostí,
- je schopný umelecky pôsobiť v rôznych skupinách, súboroch, umeleckých formáciách,
- rozpoznáva druhy umenia, ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky, uvedomuje si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote,
- rešpektuje vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoje názory a postoje k estetickým hodnotám, správa sa kultúrne, kultivovane primerane okolnostiam, situáciám a sociálnym potrebám,
- je schopný využívať nadobudnuté teoretické i praktické poznatky a dokáže ich uplatniť pri ďalšej samostatnej činnosti, svoje vedomosti dokáže sám rozvíjať, obnovovať a je schopný primerane reagovať na nové trendy,
- úroveň rozvinutosti kľúčových spôsobilostí, ktoré žiak dosiahne v druhej časti nižšieho sekundárneho umeleckého vzdelávania základného štúdia nie je ukončená, vytvára len bázu pre následné stupne vzdelania, pre celoživotné učenie sa.
Absolvent II. stupňa základného štúdia:
- je pripravený na celoživotné vzdelávanie a rozširovanie svojich nadobudnutých všeobecných a odborných vedomostí a zručností v umeleckej oblasti,
- absolvovaním súboru predmetov umeleckého vzdelávania počas štúdia je pripravený na vysokoškolské štúdium na školách umelecko-pedagogického zamerania,
- ovláda hru na hudobnom nástroji na úrovni prislúchajúcej danému stupňu vzdelania,
- zdokonaľuje interpretačné zvládnutie skladieb,
- dokáže aktívne pôsobiť v hudobných zoskupeniach ako hráč sólového partu i ako sprievodný hráč,
- svoje vedomosti dokáže sám rozvíjať, obnovovať, je schopný primerane reagovať na nové trendy i na spoločenský vývoj,
- na základe získaných poznatkov a skúsenosti dokáže hodnotiť a kriticky pristupovať k ďalšiemu tvorivému procesu,
- pozná a primerane uplatňuje technické, výrazové a vyjadrovacie prostriedky hry na klávesových nástrojoch, má vedomosti z dejín hudby a klávesovej literatúry, dokáže odborne vyjadriť svoj umelecký názor, pozná historické a estetické zákonitosti umenia, hudobné diela dokáže interpretovať podľa štýlových období, má vedomosť o harmónii, kontrapunkte, hudobných formách a hudobných druhoch, o hudobných nástrojoch
- úroveň rozvinutosti kľúčových spôsobilostí, ktoré žiaci dosiahnu v závere druhého stupňa základného štúdia nie je ukončená vytvára len bázu pre následné stupne vzdelania, pre celoživotné učenie sa.
4. Pedagogické výchovné a vzdelávacie stratégie
Z hľadiska pedagogickej stratégie a taktiky stanovuje naša škola ako prioritu výchovu k umeleckým hodnotám vo zvolenom odbore a študijnom zameraní.
Výchovné a vzdelávacie stratégie
V rámci vyučovaných odborov a študijných zameraní školy využívame pre utváranie a rozvíjanie kľúčových kompetencií výchovné a vzdelávacie stratégie, ktoré žiakom umožňujú:
- uviesť dieťa do sveta významu hodnôt a umenia,
- vytvárať priaznivé prostredie na vzdelávanie detí nadaných a talentovaných,
- podporovať zapájanie sa žiakov do súťaží a prehliadok,
- inovovať metódy vzdelávania zavádzaním aktívnych, motivujúcich a kreatívnych metód zameraných na žiaka.
- vyučovanie hudobnej náuky zatraktívniť inováciou foriem kolektívneho vyučovania (projektové vyučovanie, škola hrou, ...),
- rozšíriť ponuku pre tímovú prácu žiakov,
- rozpoznávať problémy v priebehu umeleckého vzdelávania využívaním metód a prostriedkov, ktoré majú v danom okamihu k dispozícii (pozorovanie, interpretácia, počúvanie),
- vyjadriť a formulovať jednoznačne problém, ktorý sa objaví pri umeleckom vzdelávaní,
- hľadať, navrhovať alebo používať metódy, ktoré by prispeli k riešeniu daného problému, pokiaľ doteraz používané metódy, informácie a prostriedky neviedli k cieľu,
- posudzovať riešenie daného problému z hľadiska jeho správnosti, jednoznačnosti alebo efektívnosti a na základe týchto hľadísk porovnávať aj rôzne riešenia daného problému,
- korigovať nesprávne riešenia problému,
- používať motivačnú formu vzdelávania medzi ktoré patrí aj návšteva organového koncertu,
- spôsobilosť v oblasti matematického a prírodovedného myslenia,
- Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
Sme školou, ktorá nielen vzdeláva budúcich dospelých ľudí, ale aj formuje mladého človeka, vytvára jeho hodnotovú orientáciu, kultivuje ho, odhaľuje a využíva jeho tvorivé možnosti, rozvíja jeho osobnosť, umožňuje mu hlbšie poznať a precítiť umenie, naplno využiť kreativitu, nadanie a talent.
Naša Základná umelecká škola má podmienky na vytvorenie vhodného prostredia pre žiakov s mimoriadnym nadaním formou rozšíreného vyučovania.
V rámci prípravy žiakov na ďalšie štúdium naša škola spolupracuje s pedagógmi školy vyššieho umeleckého stupňa vzdelávania, rešpektujúc individuálne potreby žiakov, vzhľadom k ich individuálnym dispozíciám a potrebám.
Dieťa, žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je dieťa, žiak, ktorý má zariadením výchovného poradenstva a prevencie (podľa kompetencie) diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou je požiadavka na úpravu podmienok (obsahu, foriem, metód a prístupov) vo výchove a vzdelávaní pre žiaka. Špeciálne výchovnovzdelávacie potreby vyplývajú zo zdravotného znevýhodnenia alebo nadania alebo vývinu dieťaťa, žiaka v sociálne znevýhodnenom prostredí, zohľadnenie ktorých mu zabezpečí rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností alebo osobnosti ako aj dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.
Dieťa, žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je spravidla:
1. dieťa, žiak so zdravotným znevýhodnením,
2. dieťa, žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia,
3. dieťa, žiak s nadaním.
Vzdelávanie detí a žiakov so zdravotným znevýhodnením
Dieťa, žiak so zdravotným znevýhodnením je:
- dieťa, žiak so zdravotným postihnutím (s mentálnym postihnutím, so sluchovým postihnutím, so zrakovým postihnutím, s telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami, s viacnásobným postihnutím),
- dieťa, žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami (poruchou aktivity a pozornosti, s vývinovou poruchou učenia, žiak s poruchou správania,
Štúdium detí a žiakov so zdravotným znevýhodnením v ZUŠ má význam nielen výchovný, vzdelávací, umelecko-estetický, socializačný, ale aj preventívno-terapeutický. Zdravotné znevýhodnenie je v mnohých prípadoch indikáciou pre vzdelávanie detí a žiakov v ZUŠ, lebo umenie, umelecké aktivity efektívne pôsobia na elimináciu alebo kompenzáciu postihnutia, narušenia. Takisto z hľadiska rovnosti príležitostí a prístupu ku vzdelávaniu je potrebné podporovať vzdelávanie detí a žiakov so zdravotným znevýhodnením, umožniť im rozvíjať svoje schopnosti, zručnosti a následne rozšíriť možnosť profesijného uplatnenia a aktívneho kultúrneho vyžitia.
Dieťa, žiaka so zdravotným znevýhodnením na žiadosť rodiča prijíma riaditeľ ZUŠ, ktorý vytvára podmienky pre jeho vzdelávanie v takej miere, aby boli vytvorené predpoklady pre jeho úspešné vzdelávanie. Vo vyučovacom procese je potrebné zohľadniť obmedzenia dieťaťa, žiaka, a preto je žiadúce uplatňovať diferencovaný a individuálny prístup. U individuálne integrovaných detí a žiakov je možné vypracovať individuálny výchovno-vzdelávací program, pričom všetky špecifické úpravy sa vypracovávajú v individuálnom rozsahu a kvalite tak, aby zodpovedali špeciálnym výchovno-vzdelávacím potrebám konkrétneho dieťaťa, žiaka a zohľadňovali jeho postihnutie, poruchu. V procese vzdelávania detí a žiakov so zdravotným znevýhodnením sa v ZUŠ môžu podľa druhu zdravotného znevýhodnenia a individuálnej potreby uplatňovať alternatívne formy komunikácie (posunkový jazyk, Braillovo písmo, alternatívna augumentatívna komunikácia, náhradné formy komunikácie).
Pri vzdelávaní dieťaťa alebo žiaka je možné spolupracovať so základnými zložkami školského systému výchovného poradenstva a prevencie (podľa kompetencie Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva alebo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) alebo jej ďalšími zložkami (školský špeciálny pedagóg, školský psychológ, liečebný pedagóg ap.).
6. Začlenenie prierezových tém
V rámci využitia medzipredmetových vzťahov a zakomponovania prierezových tém vo
všetkých predmetoch hudobného, výtvarného a tanečného odboru zrealizujeme tvorivé semináre počas celého školského roka.
- Spôsob a podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania, vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
V súlade so zákonom č. 245/2008 Z.z. § 50 sa štúdium na Základnej umeleckej škole ukončuje pre základné štúdium a štúdium pre dospelých záverečnou skúškou. Obsah záverečnej skúšky z jednotlivých predmetov je uverejnený v školskom vzdelávacom programe a v súlade s rozhodnutím jednotlivých predmetových komisií.
Riaditeľ základnej umeleckej školy môže rozhodnúť o predčasnom ukončení štúdia ak žiak sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok, žiak alebo jeho zákonný zástupca neuhrádza čiastočnú úhradu nákladov spojených so štúdiom v základnej umeleckej škole v súlade s § 49 ods 4 zákona č. 245/2008 Z.z. Riaditeľ školy zároveň môže prerušiť štúdium žiakovi na jeho žiadosť alebo na žiadosť jeho zákonného zástupcu.
Prvá časť prvého stupňa prvého stupňa základného štúdia, druhá časť prvého stupňa základného štúdia, druhý stupeň základného štúdia a štúdium pre dospelých sa ukončuje záverečnou skúškou. Skúšobnú komisiu menuje riaditeľ školy písomne, zároveň menuje jej predsedu. Komisia má najmenej troch členov a tvoria ju odborníci pre príslušný predmet alebo umelecký odbor. Komisia rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých členov: pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu. Komisia vyhotoví protokol o vykonaní komisionálnej skúšky, ktorý potvrdia svojimi podpismi všetci členovia komisie.
Záverečná skúška sa skladá z teoretickej a praktickej časti vo všetkých vyučovaných odboroch. Skúšobná komisia klasifikuje skúšaného v súlade s § 8 a 9 vyhl. MŠ SR č. 324/2008 Z.z. Žiak prospel s vyznamenaním, ak je z hlavného predmetu klasifikovaný stupňom 1 – výborný a v žiadnom z povinných predmetov nie je klasifikovaný stupňom horším ako 2 – chválitebný a z povinných predmetov nemá horší priemerný prospech ako 1,5. Žiak prospel ak ani v jednom z povinných predmetov nie je klasifikovaný stupňom neuspokojivý. Žiak neprospel, ak má aj po opravnej skúške z niektorého predmetu stupeň 4 – neuspokojivý. Ak žiak je na konci druhého polroka klasifikovaný z niektorého predmetu okrem hlavného predmetu stupňom neuspokojivý môže vykonať opravnú skúšku. Opravné skúšky sa konajú posledný týždeň letných prázdnin. Termín skúšky určuje riaditeľ školy. Ak sa žiak zo závažných dôvodov nedostaví na opravnú skúšku, riaditeľ školy mu umožní vykonať opravnú skúšku najneskôr do 15. septembra. Do toho času žiak navštevuje podmienečne najbližší vyšší ročník.
Triedny učiteľ vyplní žiakom základného štúdia a štúdia pre dospelých vysvedčenie na predpísanom tlačive schválenom ministerstvom školstva. Škola ho vydá žiakovi na konci prvého polroka na určitý čas a na konci školského roka natrvalo. Záverečné vysvedčenie škola vydá po ukončení prvej časti prvého stupňa základného štúdia, druhého stupňa základného štúdia, ako aj po ukončení štúdia pre dospelých. Na záverečnom vysvedčení žiaka, ktorý úspešne absolvoval prvú časť prvého stupňa základného štúdia sa uvedie doložka „Žiak získal primárne umelecké vzdelanie“. Na záverečnom vysvedčení žiaka, ktorý úspešne absolvoval druhú časť prvého stupňa základného štúdia sa uvedie doložka „Žiak získal nižšie sekundárne umelecké vzdelanie. Žiakovi, ktorému sa na základe vykonanej komisionálnej skúšky povolil postup do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka sa na vysvedčení uvedie „Žiakovi sa na základe komisionálnej skúšky povoľuje postup do ... ročníka ... stupňa základného vzdelania“.
III Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:
1. Hodnotenie žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy
- Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Cieľom hodnotenia je preverenie kvality, zručností a návykov žiakov, získaných v jednotlivých učebných predmetoch podľa požiadaviek učebných osnov a plánov. V našej škole budeme žiakov hodnotiť a klasifikovať podľa metodických pokynov vydaných Ministerstvom školstva SR.
Hodnotenie žiakov budeme realizovať:
- Klasifikáciou a slovným hodnotením priebežne vo výchovno-vzdelávacom procese systematicky počas celého školského roka a na polroka školského roka,
- Súhrnnou klasifikáciou a hodnotením, ktoré bude uskutočnené na konci prvého
a druhého polroka.
- Komplexne a objektívne v súlade so špecifickosťou obsahu príslušného predmetu.
- V procese hodnotenia uplatňovaním primeranej náročnosti, pedagogickým taktom voči žiakovi, rešpektovaním práva dieťaťa a humánnym správaním sa k žiakovi.
- Zameriame sa na sumatívne aj formatívne hodnotenie žiakov.
- Vytvoríme hodnotiace portfólio žiaka, ktoré bude obsahovať vystúpenia žiaka na rôznych podujatiach, či už na interných, verejných alebo tematických koncertoch, na súťažiach, festivaloch, kultúrnych programoch a pod.
- Zapojíme žiakov do kontrolnej činnosti ako podnet pre sebakontrolu, sebahodnotenie a sebazdokonaľovanie.
- Dôslednou a kvalitnou analýzou pedagogickej dokumentácie a evidenciou výsledkov.
2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia pedagogických zamestnancov
Hodnotenie pedagogických zamestnancov školy prebieha podľa vnútorného systému kontroly a hodnotenia.
Vnútroškolská kontrola je východiskom pre úspešnú riadiacu prácu, podmienkou pre kvalitnú realizáciu cieľov a úloh, ako aj prostriedkom na zvýšenie disciplíny v práci, zodpovednosti a aktivity pracovníkov.
Kritériá, na základe ktorých budeme hodnotiť zamestnancov školy:
- Kritériá na priznávanie osobných príplatkov a odmien, podľa Vnútorného platového poriadku Spojenej školy Mierova 134, Svit.
- Dodržiavanie pracovných povinností
- Rozhovor
- Pozorovanie
- Hospitácie – návštevy u učiteľa
- Účasť na koncertoch – hodnotenie učiteľa cez výkony žiakov
- Účasť žiakov učiteľa na súťažiach a festivaloch
- Úspešnosť na súťažiach a festivaloch
- Vzťah žiakov k učiteľovi
- Práca učiteľa nad rámec jeho povinností
- Ochota učiteľa spolupracovať na projektoch školy
- Iniciatíva učiteľov pri získavaní nových žiakov
- Sebavzdelávanie učiteľa
Do vnútroškolského systému kontroly a hodnotenia sú zapojení okrem riaditeľa školy, zástupcu aj vedúci predmetových komisií.
Konkrétny plán vnútroškolskej kontroly je súčasťou plánu práce školy na každý školský rok.
3. Hodnotenie školy
Neexistuje škola, ktorá by fungovala bezchybne. Dôležité je snažiť sa chyby odstrániť a premeniť ich na klady. Niekde sa školy posudzujú podľa toho, koľko žiakov sa zúčastnilo súťaží a aké úspechy dosahovali, v EU sa však uprednostňuje kvalita, ktorá znamená pre každého niečo iné.
Úspešnosť a úroveň pre nás znamená nielen dosiahnuté výsledky na súťažiach ale aj spokojnosť rodičov a žiakov.
Škola má ciele, ktoré sú stanovené v Pláne práce školy a v Školskom vzdelávacom programe.
Pravidelne sledujeme a hodnotíme:
- Priebeh vzdelávania
- Podmienky na vzdelávanie
- Dodržiavanie pracovného poriadku
- Sociálno-emočnú klímu školy
- Výchovno-vyučovací proces – metódy a formy vzdelávania
- Výsledky vzdelávania
- Účasť žiakov na súťažiach, festivaloch, prehliadkach a vystúpeniach
- Riadenie školy
- Úroveň výsledkov práce školy
- Spoluprácu so zriaďovateľom
Kritériom pre nás je:
Spokojnosť žiakov a rodičov
Spokojnosť učiteľov – dobrá sociálna klíma v škole
Kvalita výsledkov
Dobré meno školy
Nástroje na zisťovanie stavu školy:
- Osobný kontakt s rodičmi
- Dotazníky pre učiteľov
- Analýza účasti žiakov na súťažiach
Analýza vystúpení žiakov školy na akciách v meste a odozva na tieto vystúpenia
Platnosť Školského vzdelávacieho programu Spojenej školy Mierova 134 organizačnej zložky ZUŠ nadobúda dňa 01.09.2017. Aktualizácia bola uskutočnená 6.9.2022.
Vzhľadom na to, že Školský vzdelávací program - obsahové a výkonové štandardy pre organizačnú zložku ZUŠ je veľmi rozsiahly – prílohy Učebných osnov a Tematicko-výchovných plánov sa nachádzajú v elektronickej forme u zástupcu riaditeľky školy. Za svoj predmet ich má k dispozícii aj vyučujúci daného predmetu.
Školský vzdelávací program bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 17. októbra 2017.
Schválené na pedagogickej rade opätovne: 25. augusta 2021
Poprad, 1. septembra 2017
Ing. Elena Berezovskijová
riaditeľka Spojenej školy
Mierova 134, Svit